מאמרים פרי עטי

לקריאת מאמר בקובץ-PDF - לחץ על הכותרת
לרגל 50 שנה לאלבום המקסים, המושלם, והאחרון של הביטלס, כמה דברים עליו (כן. האחרון שהקליטו יחד. אחריו יצאו עוד אבל הם נחשבו אוספים, או חומרים שהוקלטו קודם ויצאו מאוחר יותר). אז- בבקשה-
כמה מילים על "הרוח בערבי הנחל" ועל פינק פלויד ועוד.
לקריאה מאמר בקובץ PDF - לחץ על הכותרת
תפוח האדמה- הגידול ששינה את פניה של אירופה
סיפורו של תפוח האדמה מתחיל בשנת 1532. או אולי, 8000 שנה לפני כן, התקופה המשוערת בה בייתו האבות הקדמונים של האינקה בהרי האנדים את המין הקרוי סולנום הפקעות. בני האינקה הצליחו לגלות כיצד ניתן לגדל תפוחי אדמה בכמות גדולה גם בתנאים קשים, אפילו באיזור בו משתנה האקלים לעתים כאשר עולים בגובה או נמצאים במקום פחות טוב ביחס לשמש ולרוחות המקומיות.
זהו סיפור על פרח, שבימינו נחשב אמנם לפרח נאה מאוד, אך במחצית המאה ה- 17 אפשר לומר שהיה אחד המרכיבים העיקריים בכלכלת הולנד. הצבעוני.
חודש אייר נחשב כבר ללב ליבו של האביב. שמו, כשמם של שאר חודשי השנה שלנו, מגיע מהשפה הבבלית ומשמעותו אור. במקורות הוא מכונה גם "ירח זיו"- גם כאן במשמעות של אור- כנראה בשל העובדה שמבחינה מטאפורית, החורף נתפס כ "חשוך" וחודשי האביב מביאים עמם את אור השמש.
הפעם נעשה סדר, אחת ולתמיד, בין הפרחים האדומים. הם במודה כעת, ולא תרצו לזייף ליד הילד ולא לזהות כלנית/ פרג/ נורית. טוב. זה לא כזה מסובך.
חודש סיוון הוא החודש השלישי בספירה שמתחילה מחודש ניסן. בעבר הרחוק, תקופת מרץ/ ניסן נחשבה תקופה של התחדשות, בעיקר בשל העובדה ששוב החלו השדות והצמחים לפרוח- ובחברות המבוססות על חקלאות דבר זה הוא מאוד חשוב.
בבואנו לסקור את התפתחות "מוסד האבירות" בימי הביניים, כדאי שנתחיל בתיחום של המושגים והתקופות. ראשית, יש להבדיל בין מסורות המלך ארתור ואביריו, ש "הולכות אחורה" לראשית המחצית השניה של האלף הראשון (כן, הניסוח מעט מגושם...), לבין אבירי ימי הביניים המאוחרים- שעליהם אנו שומעים לעתים בהקשרים של מסעי הצלב ועוד
כתיבה על אהבת ספרים היא סוג של מירוק עוונות. וידוי של נרקומן שלעולם אינו נגמל. מן הסתם קשה הדבר שבעתיים כאשר המדובר באספנות בנושא כמו ירושלים. המעטים שעוסקים בכך נחשבים במקרה הטוב כבזבזנים, לרוב כעופות מוזרים. רוב מבקריך ודאי אף יאמרו לעצמם- הרי כך או כך אינו קורא את כולם. ודאי מונחים הם כאבן שאין לה הופכין.
ממש בסוף 1999 מת הפטריארך היווני דיאודורוס הראשון. הוא שירת בתפקידו מ 1981, וכבר בחייו רבים טענו לגביו שהיה מאוד מושחת. היו גם האשמות שהבריח סמים וזהב במכוניתו כשעבר מירדן לישראל בתחילת 1988. החקירה, אגב, נגנזה בהוראת הממשלה. כל זאת ועוד במסע אל תום האלף..
לרגל ביקור האפיפיור בישראל, והטקס שאותו קיים באזור עמק יהושפט, הסמוך לגת שמנים (במורדות הר הזיתים), ראוי לבחון בקצרה את חשיבותו של אזור זה במסורת הנוצרית. לצורך כך יש להבין גם את חשיבות האזור ביהדות ובאסלאם.