סיורים בירושלים

לפניכם סיורי נושא בעיר ירושלים, מלבד סיורים נושאיים אלו, אני מדריך מזה שנים סיורים בעיר העתיקה של ירושלים ובסביבתה, הכוללים ביקורים באתרים יחודיים, תצפיות מיוחדות, הסברים על מגוון הזרמים והעדות ועוד.

כמו כן, אני מדריך בשכונות רבות של העיר, על האתרים הרבים שבהן וכן מדריך סיורי עומק נוספים בהר הרצל- חלקת גדולי האומה, בית הקברות הצבאי- ועוד.

סיור בעקבות אמנות נוצרית
איך מציירים את יהודה איש קריות? איזה ציפור תופיע תמיד עם איזה אדם? מהו אטריבוט?
על צבעים רבי משמעות, קדושים עם לבוש קבוע, חיות מפחידות או לא- אבל תמיד בעלות משמעות, פרחים מיוחדים, ומגוון סיפורים מוזרים על אנשים שמאוד התאמצו להיכנס לדפי ההיסטוריה הנוצרית, רצוי עם סיפור מיוחד ככל האפשר.
אחת שתיים שלוש דג מלוח-  סיור אוכל בירושלים
אחת שתיים שלוש דג מלוח- סיור בעקבות אוכל בירושלים
למה אוכלים דגים מלוחים? מה מקור הקיגל? למה העולים מברה"מ לשעבר ירגישו בבית במאה שערים? האם יש באמת דבר כזה "אוכל ירושלמי"? האם הארטישוק ירושלמי? מי הכין אוכל לפסח כבר בחנוכה? ממתי אוכלים כאן חומוס ופלאפל- ומהו המטבח הישראלי?
מסע חוצה גבולות, בין מזרח ומערב, העוסק בנבכי האוכל בירושלים. הסיור משלב בתוכו טעימות, עצב וצחוק- והמון זיכרונות מהארץ ומחו"ל.
את הסיור, ניתן לעשות בשוק מחנה יהודה וסביבתו, וכן בשכונת גאולה הסמוכה למאה שערים.
זמנים מודרניים
מה לבשו בסתיו 1941? אצל מי הכי כדאי לקנות חשמל? מה בין דואר, צפלין וגרמנים - ומדוע אין בירושלים רכבת תחתית? היכן ראו לראשונה סרטים? המודרניזציה מגיעה לירושלים. המצאות, פטנטים, וחידושים מתחילת המאה ה - 20.
אומרים אהבה יש בעולם
סיור בעקבות סיפורי אהבה בירושלים
הזוגות המפורסמים, האהבות הגדולות, אהבות ממומשות ובלתי ממומשות, אהבת החי למת ועוד- מאיתמר הידוע, דרך אליזבת לבית הסה, על קריינית רדיו יפה, על "היה או לא היה", על הציירת אהובת המשורר- ואפילו על ספינת הטיטאניק ואהבה חוצת מחתרות בתקופת המנדט. הכינו את הממחטות. מפגש- כיכר ציון.
כלניות לדוד המלך
סיור בין ימין משה לרחוב המלך דויד ואזור ממילא - המשלב סיפורים עסיסיים על מונטיפיורי, ציטוטים מעגנון, תצפיות מעניינות, סגנונות בארכיטקטורה מנדטורית, והמון סיפורים מרתקים ותמונות מיוחדות מירושלים של תקופת המנדט הבריטי.
סיור חג המולד בירושלים העתיקה
מה הקשר בין בריאן כוכב עליון לחג המולד? מה משמעותם של צבעי הבגדים של ישוע ואמו?
מה השפעתם של החגים הרומיים על חג המולד? ומה הקשר של באך ושל סיימון וגרפונקל לחג המולד?
אל תקרא לי שחור
סיורים בעקבות החברה החרדית בירושלים.

סיור המותאם גם לשבתות בשכונת מאה שערים וסביבותיה - זיהוי פלגים בחברה החרדית לפי לבושם, היסטוריה, מודעות, רכילויות - ועוד. ניתן לשלב ביקור ב"טיש" באחת החסידויות (במידה ונערך טיש באותה השבת).
סיור סליחות
בעקבות העדות, הטקסים, האמונות התפלות, הזיכרונות, ועוד. סיור סליחות קסום ברובע היהודי שבעיר העתיקה: ירושלים של פעם קמה לתחיה. סיפורים מרגשים על אנשים טובים במובן הפשוט של המילה.

ניתן לבצע את הסיור גם בשכונת זיכרון משה ובשכונת הבוכרים.
סיוור בשכונת החבשים ובסביבתה
רחוב אתיופיה - סמטת החבשים - השקט, הקצרצר והנינוח מעולם לא היה חי ובועט כל כך.
סיור חנוכה
סיור חנוכיות מעט שונה - המשלב בתוכו חנוכיות וסיפורי חנוכה, אך גם מתחקה אחרי מנורות מיוחדות בירושלים, סיפורי אור, חנוכה כחג ציוני מתהווה בתקופת המנדט הבריטי וראשית ימי המדינה, ועוד. על אור, מנורות, מיתוסים, עגנון ובן יהודה- ועוד.
מלך ללא ארמון - סיור אחר בהר הצופים
הר הצופים במבט שונה - סיפורים מאז הנחת אבן הפינה לאוניברסיטה, מהקמתה, מביקורו של אלברט איינשטיין, ויכוחים על סיקור טקס הפתיחה ועוד.
סיורים שונים בעקבות ש
סיורים במרכז העיר ירושלים, בעיר העתיקה , בשכונת תלפיות - וגם בתל אביב (לא רק בנוה צדק) - בעקבות סיפוריו של ש"י עגנון.
סיורים בעקבות ספרים- שירה, תמול שלשום- וגם- חיי עגנון ומשפחתו- כסיור.
משולש עם הרבה פינות
סיור נוסטלגי ב"משולש הירושלמי" - רחובות קינג ג'ורג', בן יהודה, ויפו - בעקבות האליטות של סוף ימי המנדט ושנות החמישים והשישים.
איטליה בירושלים
בית הכנסת והמוזיאון של יהדות איטליה, בית החולים האיטלקי, בניין ג'נרלי- וגם בנק, קונסוליה ישנה ועוד.
סיור אחר בשכונת תלפיות
סיור בעקבות ש"י עגנון ושאר אנשי רוח - מלווה בקטעי קריאה - מעגנון, עמוס עוז, ועוד. על החיים והמתים, על פירגון וחוסר פירגון, יריבים נצחיים וצלמים ידועים, סגנונות ארכיטקטורה חריגים. בן יהודה, קלויזנר, רחל ינאית- ורבים אחרים.
כשבולגקוב פגש את דן בראון - העיר העתיקה וסביבתה בין האמן ומרגריטה לבין צופן דה וינצ'י
סיור ספרותי- אמנותי ברובע הנוצרי ובסביבתו - בעקבות ספרו של מיכאיל בולגקוב - האמן ומרגריטה, ובעקבות הסמלים והמיתוסים שבספר צופן דה וינצ'י.
סיור מקיף סביב
על המצב הנוכחי, על ערבים במזרח ירושלים ובסביבתה- ועל פניה של העיר בשנות האלפיים. מארווין מוסקוביץ' ועד הנציגויות הזרות, גדר ההפרדה, מבנים היסטוריים סמליים, תצפיות, מעמד משפטי- וכל השאר.
שירת הברבור של האימפריות
סיור מרתק בין האתרים שנבנו בירושלים ע"י בתי המלוכה ברוסיה הצארית ובאוסטרו - הונגריה.
בשם כל הקדושים
סיור מעט אחר- לעתים עצוב ולעתים מצחיק- בעקבות סיפורי קדושים נוצרים בעיר העתיקה ובסביבתה. אנטוניוס, ג'ורג', מרים אחת או שתיים, פרנציסקוס- ואחרים. מתחם סנט אטיין (ליד שער שכם), הקומפלקס הקופטי, כנסיית הקבר, ועוד.
אבל המורה...
סיור בעקבות מוסדות חינוך בירושלים
בתי הספר הראשונים בעיר, אנשי החינוך, השפות, הארומה הזרה, המסיבות, הדתיים והחילונים- בין אוולינה דה רוטשילד, בצלאל, למל, אליאנס, התיכונים הדתיים והחילוניים המיתולוגיים ועוד.
או, סנטה מריה, מאמה מיה
(סיור נשים נוצריות ברובע הנוצרי והמוסלמי) סיור בעיר העתיקה של ירושלים, ברובע הנוצרי (ומעט גם במוסלמי) - בעקבות נשים נוצריות בעלות סיפור חיים מרתק. מרים המגדלית, הלנה אם קונסנטינוס, המלכה הצלבנית מליסנדה, הנסיכה סיסי (אשתו של הקיסר פרנץ יוזף), יליזבטה פיודרובנה- ועוד שתיים שלוש קדושות.
כבר אין כלניות בירושלים
ארכיטקטורה מנדטורית, סיפורים זניחים אך משעשעים על אורחות חייהם של הבריטים בארץ, על הסדר שהתעקשו להותיר לאחר עזיבתם, על האליטות, החיילים הפשוטים, מקומות הבילוי ועוד.
הממלוכים בירושלים- על סוסים, נשק והקדשים
סיור בעיר העתיקה- על גבירות ואדונים, על כסף- הרבה כסף, על ארכיטקטורה יחודית, על היהודים בני התקופה.
וכל מקום שם בירושלים קרוי משה... נחלאות ושוק מחנה יהודה
כיצד מגרשים שדים, מה קורה למי שגר בבניין מקולל, מה אוכלים כשאין כסף, למי אסור לומר שהוא כורדי, במה שיחקו פעם הילדים- ועוד.
איתמר בן אב
סיור בעקבות הילד העברי הראשון - או, אם נרצה, בעקבות העיתונאי החריג והמיוחד ביותר בתקופת המנדט הבריטי. האהבות, השנאות, החיזורים, הניסיון לכתוב עברית באותיות לטיניות, הריב עם ז'בוטינסקי, הרכילויות, הפגישות, המכובדים, ההשמצות ועוד
רחוב יפו בירושלים- סיפורו של רחוב
שכונה על שם סוחר ירקות, עגל עצבני בחצר בית חולים, ישיבה מפורסמת בעלת נכסים, שען מומחה אך מפוחד, כלה אלמנה, שלטון מפא"י בעיר- ועוד סיפורים רבים.
ספר סופר וסיפור
ירושלים של סופרים וספריות. סיור (או שניים) בעקבות סופרים שכתבו על העיר ובעקבות ספריהם.
רחביה- הכל אישי (רחביה למתקדמים...)
סיור ברחביה גם למי שחושב שמכיר את השכונה.

אנשי שם, מריבות וקנאות- שלמה זלמן שוקן ואריך מנדלסון, לאה גולדברג, גד פרומקין, משפחת ידין- סוקניק, האגו, היצרים, עורכי הדין והשופטים הידועים, הפרופסורים- וכל השאר.
רקס זה לא רק שם של כלב!
סיור בעקבות בתי הקולנוע הישנים של ירושלים - ובעקבות סרטים מפורסמים שצולמו בעיר. המריבות הנצחיות בין קולנוע אדיסון לציון. ההתפלחויות וההווי. התרגומים בקולנוע סטודיו.
סיור בפנתיאון הלאומי העיקרי של מדינת ישראל- הר הרצל- עם התמקדות בבית הקברות הצבאי.
ה- ל"ה, ניצולי השואה, לוחמי הקסטל, הנעדרים, צנחני הישוב, גיבורי המלחמות, ועוד. סיפורים קטנים על אנשים גדולים, על חפצים שהותירו, על מזל- ומזל רע, על אבל שלא נגמר.
שכונת טלביה- מיילס וגיטה (שרובר) ושאר האליטה
סיור מרתק בשכונת טלביה.
טלביה במבט אחר- סיפורים מוכרים- ומוכרים פחות: בעקבות שוד השעונים במוזיאון האסלאם, רצח ברנדוט, האליטה הערבית נוצרית בתקופת המנדט- והאליטה היהודית בראשית ימי המדינה, בית מלון של מרגלים, פושעים אפלוליים, ארכיטקטורה משובחת, גויים אוהבי ישראל ועוד.
אומרים שהיה פה שמח לפני שנולדתי
היכן צריך להושיב ראש עיר? איך חוגגים יום הולדת למלך? מה לבש הרצל לפגישה עם קיסר גרמניה - ואיך היה נראה האוהל בו שהה הקיסר בביקורו בירושלים?
המושבה הגרמנית בירושלים
סיור של עבר והווה במושבה הגרמנית בירושלים.
על חלומות שהתנפצו, על בתים בסטנדרטים משובחים, מסבאות, אדריכלים, צלבי קרס- וגם קצת חינוך ישן, פנינות אדריכלות מקומית, וקצת מאיר שלו. סיור מרתק במושבה הגרמנית הקסומה ובחצרותיה.
בית הקברות היהודי בהר הזיתים
סיור מקיף- עגנון, משפחת בן יהודה, בגין, הרב קוק, רבי עובדיה מברטנורא, רבי חיים בן עטר, חללי הרובע בתש"ח, פנחס רוטנברג, ועוד שלל סיפורים מרתקים ומפתיעים.
על פשעים ועבירות קלות
סיור בעקבות שופטים ומשפטים, פושעים וגנבים, שוד הבנק הראשון בירושלים, האזנות סתר, רציחות, מעשי שוד בלתי מפוענחים, האליבי לרצח ארלוזורוב, מעשי הרמאות והזיופים הגדולים במאתיים השנים האחרונות ועוד.
בית ממכר עתיקות
סיור מסתורי משהו בעיר העתיקה בעקבות שודדי, סוחרי וזייפני עתיקות. על קונים ועל מוכרים, על השר הידוע חובב העתיקות, על סיפורים שכולם מכחישים ושחלקם עדיין בבתי משפט.
קיץ תש
המלחמה על העיר דרך הסיפורים הקטנים. ממלון דוד המלך לרחביה וטלביה- או בקטמון הישנה וסביבתה. קרב סן סימון, קרבות קטמון האחרים ועוד.